Zvykne sa hovoriť: “Čo na srdci, to na jazyku.” A v tomto prípade to platí doslova.
Jazyk pod drobnohľadom nám prezradí o našom zdravotnom stave viac ako si myslíme.
Čínski liečitelia dokážu z jazyka odhaliť nedostatok či nadbytok energie v orgánoch, slabú cirkuláciu krvi, tráviace problemy či začínajúcu virózu. Jazyk je akýmsi meradlom zdravia.

Jazyk nám pomáha vytvárať reč, rozoznávať chute, rozomieľať a spracovávať potravu.
Poskytuje nám tiež okamžitý obraz o našom zdraví. Dôležité údaje vieme vyčítať z jeho farby, tvaru, povlaku, vlhkosti, veľkosti, prasklín či vriedkov.
Nielen alternatívna medicína používa jazyk na diagnostiku zdravotných problémov. Aj naši lekári považujú jazyk za spôsob ako rozpoznať príznaky ochorení.

Jazyk ako mapa orgánov
Na jazyku rozoznávame niekoľko oblastí, ktoré sú prepojené s našimi orgánmi.
Napríklad  predná časť jazyka (od špičky) zodpovedá srdcu a pľúcam, stred zase žalúdku a slezine a zadná časť (koreň) obličkám, močovému mechúru, tenkému a hrubému črevu. Po bokoch jazyka môžeme pozorovať stav pečene a žlčníka. Špička jazyka odráža zdravie srdca, pričom jasne červená špička naznačuje problémy so srdcom.

Ryhy a praskliny zas napovedajú o nedostatku vlhkosti v žalúdku alebo o konštitučnej slabosti srdca.
Povlak na jazyku je tiež dôležitý, lebo nám signalizuje správne fungovanie orgánov. Hrúbka povlaku odráža silu patogénnych faktorov prítomných v tele, čím sú patogény silnejšie, tým je povlak hrubší.
Silný žltý povlak v strede jazyka môže byť znakom, že patogén už vnikol do vnútorných vrstiev nášho tela, a teda choroba (napr. chrípka) je v rozvinutom štádiu.